Održana razmjena učenika u okviru projekta D’Basket

Tijekom dječjeg tjedna, od 1. listopada do 5. listopada 2018. odvijala se istovremeno u svim školama partnerima dugo očekivana razmjena učenika u okviru projekta DBasket. Tako je OŠ Veli Vrh Pula uz 14 naših učenika domačina ugostila dvadeset i pet učenika partnerskih škola, točnije iz Istituto Comprensivo Romolo Onor iz San Dona’ di Piave, Italija i iz Osnovne šole Antona Ukmarja Koper. Na isti način škole parteni u Italiji i Sloveniji ugostili su po četrnaest naših učenika.

Riječ je o EU projektu financiranom iz programa Erasmus+ koji provode Zaklada za poticanje partnerstva i civilnog društva, OŠ Veli Vrh i Grad Pula  u suradnji sa 7 partnera iz Slovenije, Italije i Francuske.

Tijekom razmjene učenici triju škola su kroz različite aktivnosti razvijali jezične, interkulturalne, multimedijalne i poduzetničke vještine. Učili su i razvijali tehnike snimanja i obrade videa te o robotici i medijskoj pismenosti.

Program je bio vrlo gusto isplaniran, a počinjao je jutarnjim radionicama u vodstvu učitelja naše škole: Dina Biserović, Radojka Marinković, Josip Raić, Aleksandra Žufić i Marietta Kaić Kosanović.

D'Basket Mobility Week in Pula

Radionice su se ponavljale kako bi ih sve grupe učenika mogle doživjeti. Učenici su gradili tornjeve od tjestenine, izrađivali letjelice, odnosno padobrane za jaja, postali su stanovnici daleke izmišljene zemlje Derdije te naučili i primijenili njihove običaje. Učili su o financijskim razlikama u svijetu koristeći fete torte od kartona i spašavali neobične brodolomce kao na primjer učitelje, poznate nogometaše, svečenike pa čak i predsjednika Sjedinjenih Američkih Država.

Na radionici robotike programirali su robote te izradili fotografije svijetlosnih slova kako bi ispisali svoju poruku za D’Basket razmjenu. Favoriti su bili TULAJ@D’BASKET, SUPERAMAZINGCOOL@D’BASKET,INSIEME@D’BASKET.  Po dvoje učenika iz svake zemlje cijeli je tjedan bilo uključeno u radionice snimanja i editiranja te je kroz njihov rad nastao video uradak o cijelom tjednu (https://drive.google.com/open?id=1W5PDLk0YULA0gr3_GZGoyk4I_V2zGiun) .

Osim radionica učenicima je omogućen posjet Udruzi Sonitus, koja organizira Festival Visualija gdje smo se zabavili u ispisivanju svijetlosnih grafita i Industrijsko Obrtničkoj školi, odnosno Centru Robotike gdje su nas dočekali s arenama, 3D printerima, laserima, i zabavili robo trkom na prstenac, sumo robotima te plesnim robotom.

Popodneva su bila ispunjena izletima, tako smo u utorak popodne prošetali Pulom uz licenciranog vodića, u srijedu smo posjetili Pulski akvarij a u četvrtak provirili u ljepote Nacionalnog Parka Brijuni.

D'Basket Mobility Week in Pula

Bilo je tu i malo rekreacije a i prisustvovanja na nastavi matematike, kemije, engleskog, talijanskog i tjelesnog.

Razmjena je obogatila sve učenike za jedno multikulturalno novo iskustvo učenja i druženja.

U cilju razvoja poduzetničkog duha već u osnovnoškolskoj dobi, ali i poticanja kreativnosti te suradnje među djecom, implementacija ovakvih projekata kao i primjena neformalnog učenja od krucijalne je važnosti za razvoj djece u današnjem društvu. Ovakvim pristupom, edukacijom učitelja i razvojem određenih vještina kod učenika, sprječava se njihovo isključenje iz obrazovnog sustava te se razvijaju vještine za njihov kreativan i uključujući razvoj te razvoj osnovnih i transverzalnih vještina, posebno društvenih, lingvističkih, kulturnih i poduzetničkih.

Svi sudionici razmjene dobit će svoj prvi Youthpass – alat za planiranje, praćenje, vrednovanje i priznavanje rezultata neformalnog učenja svih sudionika u projektima programa Erasmus. Youthpass je istodobno potvrda i proces samoosvještavanja rezultata učenja, jer o stečenim znanjima i vještinama promišlja sam sudionik: nakon provedenih aktivnosti sudionik sam ocjenjuje svoje aktivno sudjelovanje u projektu te opisuje nova znanja koja je tom prilikom stekao.

Na završnom pozdravnom događaju koji se organizirao  u prostorima škole u petak 5. listopada zahvalilo se svim učesnicima dok se u pozadini mogla pogledati power point prezentacija sa svim svijetlosnim porukama ispisanim od učenika na razmjeni kao i  dojmljivi video uradak reportera razmjene. Učenicima su uručene Diplome te mali poklon i održano je puno lijepih govora, od strane učitelja ali i samih učenika. Naši su se gosti oprostili od nas sa velikim zadovoljstvom ali i pomalo tuge.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.